Balıkesir’e 500 milyonluk yatırım

Balıkesir’in Havran ilçesine yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Havran Ovası 2. Kısım Tarımsal Sulama Proje ile Havran’nın sulama kapasitesini 3 bin 37 hektardan 5 bin 904’e çıkarıyor. Tarımsal sulamada da suya yüzde 15 indirim yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; Havran’da ulaşımdan altyapıya, millet bahçesinden tarımsal sulama projesine kadar birçok projenin toplu açılışını gerçekleştirdi. Yaklaşık 500 milyon liralık yatırımın devreye alındığı toplu açılış töreninin yanı sıra, Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve DSİ 25. Bölge Müdürlüğü işbirliğinde Havran Ovası 2. Kısım Tarımsal Sulama Proje Tanıtımı da gerçekleştirildi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz içme suyuna yaptığı yüzde 15’lik indirimin ardından tarımsal sulamada da suya yüzde 15 indirim yapacaklarını müjdeledi. Yılda 900 milyon metreküplük suyu yöneten Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 33 tesis sayısını 75’e çıkararak toplam 71 bin 584 hektarlık alanda tarımsal sulama yapıyor.

5 bin 904 hektara çıktı

Havran Ovası 2. Kısım Sulama Tesisi projesi ile ilçede 2 bin 867 hektar alanın sulamaya açılacak, 54 adet sondaj kuyusu kapatılarak yıllık 21 milyon metreküp yeraltı suyu rezervi korunacak, yıllık yaklaşık 35 milyon kWh elektrik enerjisinden de tasarruf edilecek.Havran Barajı Sulama Tesisi sayesinde toplam sulama kapasitesi 3 bin 37 hektar alandan 5 bin 904 hektar alana çıkarıldı.2019 – 2023 yılları arasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Yılmaz’ın talimatı ile Havran İlçesi’ne 99 milyon 886 bin 354 lira yatırım yaparken, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü de 358 milyon 276 bin lira yatırım gerçekleştirdi. Yatırımlar kapsamında; 25 bin kişi ve 2 bin 100 metreküp/gün kapasiteli Havran İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 167 bin metre içme suyu şebeke hattı, 45 bin metre kanalizasyon şebeke hattı, 2 bin 100 metreküplük içme suyu deposu, 2 bin 200 metre sondaj çalışması, 20 bin 300 metrekarelik Millet Bahçesi yapımı, Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi ve Terzizade Konağı Restorasyonu, 19 kilometre sıcak asfalt çalışması, 30 kilometre sathi kaplama, 35 bin metrekare parke bordür imalatı yapıldı.

Adımlar attık

Havran’ın, Edremit’in ve Burhaniye’nin birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Havran Barajı;Havranlı, Burhaniyeli ve Edremitli üreticimizin yüzünü güldürüyor. Buraya yapılan arıtma Körfezin kirlenmesini engelleyen önemli noktalardan bir tanesi” dedi. 2014 öncesinde Altınoluk ve Zeytinli arıtmalarının masraflar nedeniyle işletilemediğini hatırlatan Başkan Yılmaz, “Balıkesir’in Büyükşehir olmasıyla birlikte o günkü belediye başkanımız rahmetli Edip Uğur, önce Altınoluk’u sonra Zeytinli’yi ve bölgedeki birçok arıtmayı ayağa kaldırdı. Ama Havran Deresi üzerinden Körfez’e taşınan bir kirlilik söz konusuydu. Projenin yer tahsisi ve projelendirmesi Havran Belediyemiz tarafından yapıldı, BASKİ arıtma tesisi yatırımına başladı” açıklamasında bulundu.

Yüzde 15 indirim

Havran Barajı’nın sulama kapasitesini her yere ulaştırmak istediklerini belirten Başkan Yılmaz,“Bu yatırımla birlikte; 3 bin hektar alana hizmet eden Havran Barajı Sulama Tesisinin sulama kapasitesini 5 bin 904 hektar alana ulaştıracağız. Yani kapasitesini yüzde 100 çıkararak verimi, bereketi artıracağız. Bugün bir müjde daha vermek istiyorum; tarımsal sulamaya zam değil yüzde 15 indirim yapacağız. Helali hoş olsun. Balıkesir’imizin ekonomisi, üretimi büyüsün. Gençlerimiz doğdukları bu şehirde doysunlar. Burada üretsinler ve Türkiye’ye ilham olsunlar, bereket olsunlar.

2050’de Nasıl Bir Bağcılar

Bağcılar Belediyesi ve İstanbul Kent Üniversitesi iş birliğiyle “2050’de Nasıl Bir Bağcılar” başlıklı çalıştay düzenlendi. İki gün süren oturumlarda “İmalat Sektörü” ve “Hizmet Sektörü” ele alındı. Bağcılar Belediyesi ve İstanbul Kent Üniversitesi iş birliğiyle 6-7 Aralık’ta Dr. Kadir Topbaş Halk Sarayı’nda toplanan çalıştaydaki üç oturumda; “Kentlerdeki İmalat Sanayi Bölgelerinin Sürdürülebilir Gelişim ve Dönüşüm Modeli: İstanbul Bağcılar İlçesi Örneği” başlıklı projeler masaya yatırıldı. Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, ticari faaliyetlerin yoğun yürütüldüğü bir ilçe olduklarına işaret ederek, “İlçemizin, ticaretin, imalatın ve hizmet sektörünün gelişimi adanı bu önemli çalıştaya ev sahipliği ediyoruz. Bağcılar, ticaretin kalbinin attığı bir ilçe. Ülkemizin ihracatının yüzde 3’lük kesiminin kazandırıldığı firmalar bulunuyor. İSTOÇ, Matbaacılar Sitesi, OTO Center ile özellikle Bağlar, 15 Temmuz ve Mahmutbey mahallelerimizde büyük ticari ölçekli kuruluşlar var. İlçemizde 19 farklı sektörde 2 bine yakın imalathane de bulunuyor. Ayrıca ulusal medya tesisleri, hastaneler, üniversitelerin bulunduğu önemli bir konumda yer alıyor” diye konuştu.

Yeşil dönüşüm

Bursa’yı yeşile bezemek için tüm şartları zorlayan Büyükşehir Belediyesi, ana cadde ve bulvarlardaki orta refüjleri, her dem yeşil yapraklı manolya ağaçlarıyla donatıyor. Trafiği aksatmamak için gece yarısından sonra yapılan çalışma ile Bursa caddeleri yeşile bürünüyor. Yoğun mesai harcayan Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan kente büyük ölçekli yeni yeşil alanlar kazandırırken, diğer taraftan ağaçlandırma çalışmalarına da hız verdi. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda, Tarım Peyzaj AŞ ekipleri tarafından özellikle araç trafiğinin yoğun olduğu ana cadde ve bulvarlardaki orta refüjler ağaçlandırılıyor. Yaz-kış yeşil vurgusunu öne çıkarmak için her dem yeşil yapraklı manolya ağaçları tercih edilirken, ekipler trafiği aksatmamak için çalışmalara gece yarısından sonra başlayıp, sabahın ilk ışıklarında dikime son veriyor. Bu çalışmalar kapsamında Nilüfer ilçesi Barbaros Caddesi’nde 16 personel, 2 iş makinesi ve 5 kamyonla sürdürülen çalışma ile orta refüj boydan boya 125 adet manolya ağacı ile donatıldı. Yine Nilüfer ilçesi Bilginler Caddesi’nde de 20 personelle 8 gece boyunca sürdürülen çalışmayla orta refüje 134 adet manolya ağacı dikildi.

Toroslar Belediyesi’nden miniklere sinema keyfi

Mersin merkez ilçe Toroslar Belediyesi, Toroslar Şehit Jandarma Uzman Çavuş Durmuş Tek Anaokulu’ndaki minik öğrencilere yönelik sinema etkinliği düzenledi. Animasyon filmi gösteriminde keyifli anlar yaşayan minikler, arkadaşları ve öğretmenleri ile film izlemenin tadını çıkardı. Toroslar Belediyesi servisleriyle sinema etkinliğine katılan çocukların keyfi yüzlerine yansıdı. İlk kez sinema ile tanışan çocuklar da heyecanlarını yaşıtlarıyla paylaştı.

Herkes aday!

İyi bir kentleşme iyi bir yönetimden geçiyor. Bu da başarılı bir belediye başkanı ve ekibi demektir. Hizmet ettiği kentin ve yaşayan halkın geleceği, ortaya koyacağı vizyonla belirlenecektir. Belediye başkanlığı görevini yürütecek kişinin pek çok özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu nedenledir ki belediye başkanının vizyonu ve bunu gerçekleştirmek için gerekli ilkeleri ve kuralları olmalı. Hizmetine talip olduğu kentin veya ilçenin sosyal ve kültürel özelliklerini çok iyi bilmeli, takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalı. Bu süreçte gördüm ki herkes aday adayı! O yüzden siyasi partiler adaylarını belirlerken bence iki kere düşünmeli.

Antalyalılara teşekkür

Antalya’nın 520 bini aşkın nüfusuyla kent hayatının merkezi olan Muratpaşa ilçesinde, 2 dönemdir belediye başkanlığı görevini yürüten ve 2019 seçimlerinde oyunu yüzde 18.35 oranında artırarak “En fazla oy artıran belediye başkanları” listesinde ilk sıralarda yer alan Ümit Uysal, CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusunu yaptı. “Kınık’tan Kaledran’a, Tahtalı’dan, Akdağlar’dan Gidengelmez’e, Eynif Ovası’na, Köprü Çayı’na, Alara’ya” sözleriyle Antalya’yı selamlayan Uysal, “Teşvik eden bütün Antalyalılara teşekkür ederim” dedi.

MHP Adana’yı geri istiyor

Adana’da birçok projeye imza atan MHP’li eski Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, seçimi kaybetmesinin ardından geçen 4 buçuk yılda pes etmeyerek, sahalardan uzak kalmayarak, Adana sokaklarında seçime hazırlanmış. 2024 seçimlerine çok iyi hazırlandığı konuşulan Hüseyin Sözlü’yü arayıp aday olup olmadığını sordum. Sözlü, “MHP Genel Başkan’ımız Devlet Bahçeli’nin uygun bulması durumunda aday olacağım ve Adana’yı çok rahat bir şekilde tekrar geri alıp kaldığım yerden devam edeceğim” dedi. Bu seçimde bakalım MHP, Adana’yı geri alabilecek mi?

Hatay’a tekrar aday!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın, tekrar aday adayı olacağı bilgisini aldım. CHP’nin oyunun yüzde 25-26 olduğu Hatay’da, 2019 seçimlerinde yüzde 55 ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmişti. En yakın rakibine de yaklaşık 10 puandan fazla fark atmıştı. Bu dönemde de Savaş’ın hangi partiden adaylık açıklarsa açıklasın isminin öne çıktığı Hatay’da dillendiriliyor. Aslında en çok merak ettiğim iller arasında Hatay geliyor. Yaşanılan depremden sonra bakalım Hatay’da nasıl bir seçim sonucu çıkacak bekleyip göreceğiz…

Mersin’de tehlike çanları çalıyor

Geçen ay Mersin ziyaretimde kenti ilçe ilçe gezdim. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’den gerçekten herkes çok memnun. Vatandaşlar, göreve geldiği günden bu yana Mersin’in çehresinin değiştiğini ifade ediyor. Bir dönem daha başkanlık yapacak olursa kazanılacağı konuşuluyor. Ancak bu hafta adaylık açıklayan CHP’li merkez Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan için aynı şeyi söylemeyeceğim. İlçede kimle konuştuysam 73 yaşındaki Neşet Tarhan’ın iki dönem başkanlık yaptığını ve artık değişmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca başkana sokakta ciddi bir tepki de var. Şehirle ilgili kimle konuştuysam başkanın ilçeyi betona boğduğunu iddia ediyor. Hatta birkaç kişi, “Artık Mezitli’ye bir kadın elinin değmesi gerekiyor” diye konuştu. Bakalım belki de beton yığınına dönen Mezitli’yi bir kadın başkan düzeltebilir… CHP’li Vahap Seçer’in yarışı, aslında başka partinin adaylarıyla değil; kendi partisinden olan Mezitli, Yenişehir ve Tarsus belediye başkanlarıyla. MHP kanadında da büyükşehir için iki isim dillendiriliyor. Biri Hamit Tuna, diğeri ise mevcut MHP’li Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz. Mersin’deki gazeteci dostlarımla da görüştüm; onlar da Başkan Yılmaz’ın şansını daha çok görüyor. Toroslar demişken CHP’nin Toroslar aday adaylarından Hasan Özalp kuvvetli bir isim olduğunu söylemeden geçmeyelim. Gelelim Akdeniz ilçesine; yediden yetmişe herkesin dilinde mevcut AK Parti’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak var. Akdeniz ilçesinin büyük bir çoğunluğu HEDEP olmasına rağmen, hiç sorunsuz sahada ismi açık ara öne çıkıyormuş. Bu arada bu seçimde HEDEP’in, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi ve Toroslar Belediyesi için aday çıkaracağı konuşuluyor…

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Yorum yapın

bursa escort kocaeli escort izmit escort escort bursa ankara escort pendik escort tuzla escort
bursa escort kusadası escort davutlar escort gorukle bursa görükle escort bursa bayan escort tuzla escort
bursa escort bursa merkez escort bursa ucuz escort
izmit escort kocaeli escort
bursa escort görükle escort
görükle escort bursa escort bayan bursa merkez escort bursa sınırsız escort bursa otele gelen escort
ataşehir escort casibom casibom deneme bonusu veren siteler güvenilir bahis siteleri jojobet jojobet casibom casibom casibom casibom casibom casibom casibom casibom casibom jojobet jojobet jojobet jojobet jojobet jojobet deneme bonusu casibom casibom
kocaeli escort escort bayan yahya kaptan escort darıca escort gebze escort gölcük escort izmit escort kocaeli escort bayan izmit escort bayan izmit sınırsız escort izmit eve gelen escort izmit anal yapan escort izmit otele gelen escort
escort ankara
bursa escort
etlik escort kızılay escort bayan eryaman escort bayan
bursa escort bursa merkez escort görükle escort bursa sınırsız escort görükle escort bayan bursa bayan escort adana escort jojobet deneme bonusu